הקמנו את הפורום כדי שאנשים יוכלו לשאול שאלות, להחליף דעות ומיידע, וכן להיוועץ ברופאים מומחים. (לרשימה לחץ כאן).

השואלים מתבקשים למסור מידע כמותי (במקרה שהתגלה סרטן- גליסון ו-PSA הכרחים), גיל ותאריכים (תאריך האבחון, מועד הניתוח, וכו’) – הדבר יאפשר לקבל תשובות מהירות יותר ומדויקות יותר.

בפורום אתה יכול להציג את הכנוי שלך ללא שם משפחה או שם פרטי,
הדוא”ל שלכם לא יוצג אך ישמר באתר במידה ותרצו התיחסות מיוחדת לענינים מאד אישיים.

התגובות מופיעות בהזזה קטנה בדיוק מתחת לשאלותיכם, כך שניתן יהיה לזהות בקלות את שיוך התגובות לשאלות/תשובות.

~    ~    ~    ~    ~    ~    ~

לידיעה:  כל פעילויות העמותה נעשות על ידי מתנדבים ובמימון תרומות כספיות שמתקבלות.

תרומות יתקבלו בתודה ובברכה

פרטי בנק להעברת תרומות: 

שם החשבון: “חיים עם סרטן הערמונית”, בנק הפועלים 12, סניף 746, חשבון 368623

אנו משקיעים מאמצים רבים כדי להעביר לשואלים תשובות אמינות ומעודכנות מפי מיטב המומחים, אבל אין אנשי העמותה או מי מטעמם אחראים בצורה כלשהי להשלכות של ההתכתבות כאן ואין היא בשום אופן תחליף להתייעצות עם רופא.

צור נושא חדש

ביטול

3,526 תגובות
  1. Yossi

עברתי כריתת ערמונית ולאחר עשרים שנים עלה ה- psa ל-4׳2 האם יש משמעות ל-psa לאחר כירתת הערמונית.

2. יעקב מ.

נא תקנו ל-pet ct

3. יעקב מ.

נמצא לפני הקרנות. גליסון 9/ psa 4.2 לפי pet pc עדיין לא פרץ את הקופסית. קיבלתי דקפפטיל.
    שאלתי: האם קיים גורם בארץ או בעולם המבצע ניסוי בטיפול בלוטיציום 177 בחולים שאינם בשלב התפשטות של המחלה?
    מדוע אין מטפלים בשיטה חכמה ומתבקשת זו גם במקרים שלפני התפשטות?

4. עליזה

שלום,
    לבעלי בבדיקת PET CT מצאו גרורות בעצמות
    הוא נכנס למחקר MK 3475- תרופתי פמברוליזומאב בשילוב עם אנזלוטמיד. בעלי מרגיש שגרורה של סטרנום ממש גודלת מידי יום , שבוע אחרי הטיפול ,האם ידוע לכם תופעה זו בטיפול MK3475 , איזה טיפולים נוספים מומלצים בטיפול בגרורות בעצמות , אחרי כמה זמן של טיפול החקר מתחילים לראות תוצאות .
    תודה רבה

5. אבי

לאחר השתלת ספייסר , נוצר מרווח בין הערמונית לרקטום ברוחב של 10 מ״מ ובאורך של 50 מ״מ
    האם זה מרווח תקין
    האם פעילות ספורטיבית יכולה לפגוע בספייסר או במיקומו
    תודה

6. רן וייס

שלום רב
    אני בן 76
    אובחנתי בשנת 2007 עם סרטן ערמונית כשהpsa שלי היה 11.7 קיבלתי הקרנות 30 במספר ונאמר לי שהסרטן מוגר, לפני כחמש שנים התחיל לעלות לי שוב הpsa נעשה לי פטסיטי ושם גילו שיש לי קליטה מוגברת בבלוטת הלימפה ברטרופריטוניאליות, הוחלט על 28 הקרנות חוזרות וזריקה סופרפאקט כל שלושה חודשים במשך שלוש שנים .ואני כבר שנה אחרי סיום הזריקות
    שאלתי היא:
    האם מותר במצב שכזה לעשות מין,כי הבנתי שהזריקות מדכאות את בלוטת האיצטרובל שמיצר את הטסטוסטרון
    תודה רבה
    רן וייס

7. אלי

שאלה לרופאים בתחום הברכיתרפיה:
    בן 55 וכתשעה 9 חודשים לאחר ברכיתרפיה. בדיקת psa לפני כשלושה חודשים הראתה psa 3.7, בדיקה לפני מספר ימים הראתה psa 4.7.
    האם זה אפשרי? או שההקרנות שעשיתי לא הצליחו? חליתי בקורונה לפני חודש. האם תיתכן השפעה על ה- psa? (רופא המשפחה שלל השפעה).

אודה לתשובתכם.

8. ישראל

עלי לבצע בדיקת MRI לערמונית בעקבות עליה ב PSA (ובעקבות free PSA עם ערכים לא טובים)
    האם יש לבצע “חוקן קטן” 4 שעות לפני מועד הבדיקה. בשיחה בע”פ נאמר לי רק על צום של 3 שעות.
    האם מישהו יודע האם חייבים לבצע חוקן?

9. אבי גואטה

הובחנתי כחולה בסרטן הערמונית,כפי הנראה עם פריצה קטנה של הקופסית. הבנתי שבמצב כזה לא מבצעים ניתוח. ביקרתי אצל רופא מומחה ולדבריו כן ניתן לבצע ניתוח רובוטי, מעט יותר מורכב כי גידול אחד יושב בדופן. מה נכון כאן? אםשרי או לא לבצע ניתוח?

• יעקב

הי אבי
      האם ביצעתה הדמיה MRI ו PETCT-PSMA
      היתי מבקש דעה נוספת לבחון את 2 הדמיות
      כאשר יש בודאות פריצה לא נהוג לנתח

10. ווינר

לאחר התייעצות עם אונקולוג אורולוג נמצאתי אפשרי גם לכריתה וגם להקרנה במידה שווה. האם הקרנות תחילה סותם את הגולל על אפשרות לאחר מכן לכריתה ולנזק בלתי הפיך בשליטה על מתן שתן ? ואם נכון אז האם עדיפה במקרה כזה כריתה תחילה ושמירת ההקרנות לשלב בו חלילה הכריתה לא תיצלח?
    כמו כן לאחר שיחה עם האונקולוגיה ברדיו תראפיה של אסותא נאמר לי ש 138 מטופלים שעברו הקרנה מפוקחת מאיץ mri בשיטה החדשה במהלך השנה וחצי האחרונה, עשו זאת בהצלחה כמעט ללא פגיעה פיסית באיברים סמוכים לערמונית ועם מינימום תופעות לוואי. האם מישהו מקרב חברי הפורום עבר את הטיפול הנ”ל או לחילופין יכול לתמוך במידע הנ”ל? בתודה מראש גם לגבי כמות רבה של מגיבים

11. דליה

האם מישהו יודע מהמחיר הטיפול בלוטיציום כיום?

• יעקב

הי דליה
      ביחידה לרפואה גריעינית בבתי חולים הגדולים
      או בחברת איזוטפיה בארץ נתן לקבל הערכה מדויקת
      המחיר מתיחס לזריקה ומספר הזריקות משתנה בהתאם לחולה (קיים גם תשלום לבית חולים)

12. עמי

לתוצאות PSA במכבי התווספו ההערות הרשומות מטה. אשמח אם מישהו יודע איך להתייחס להערות אלה:
    להלו ההערות:
    ביום 31.12.20 שונתה שיטת
    הבדיקה. לא ניתן להשוות תוצאות
    אלה לתוצאות שהתקבלו לפני
    .31.12.20-ה
    מומלץ לקבוע baseline חדש

13. חגית

מקובל. תודה רבה.

14. חגית

שלום רב
    בעלי אובחן כחולה בסרטן הערמונית. אנחנו בשלבי בירור, אחרי אוטרסאוונד, ביופסיה, mri,pet c.t. אנחנו אמורים לזמן תור לדוקטור ששלח אותנו,ומחכים שימצא תור קרוב. במקביל אנחנו מעוניינים לקבל עוד חוות דעת של מומחה. אשמח להמלצות.
    תודה חגית

15. יקיר עדרי

שלום לכם
    אני אחרי כמה שנים של טיפול הורמונלי.
    האם מישהו עבר השתלת תותב לפין?
    האם אפשר לשתף תובנות?
    האם אפשר לקיים יחסי מין סבירים?
    תופעות לוואי?
    מי הרופא?
    אפשר לחזור אלי כאן או במייל: 45mifal@gmail.com
    תודה למגיבים

• Yossi

מומלץ בהחלט לתקין תותב. הותקן לי תותב חצי אוטומטי המורכב משלושה חלקים. לאחר כ שמונה שנים התקלקל, הוחלף ולאחר ארבע שנים שוב התקלקל, הוחלף ללא הצלחה עוד פעמיים ברציפות. החלטתי לעבור לתותב פשוט ללא מנגנון וזה פועל טוב ואין אפשרות לקיקול. כל ניתוח חוזר לתיקון או החלפה מסוכן ומכאיב. ממליץ לא לא להתקין תותב חכם !

16. אבי

שלום איצי,
    אני מגיב לתשובה שלך מה 31/1.
    ראיתי רק עכשיו.
    עברתי הקרנות בתל השומר.
    וכן, השתילו לי גרגירי זהב וספייסר.

17. שמחה כהן

לפני שבוע וחצי… וואו נראה לי כמו שנים… כן, יומיים אחרי שיחת הטלפון שלנו עם איצי באר יו”ר העמותה “חיים עם סרטן הערמונית”, אימי נפטרה מקורונה…
    איצי היקר, תודה לך על האוזן הקשבת והתמיכה החל מחודש אוקטובר 2020, חודש שגילו לבעלי סרטן הערמונית עם גרורות לקשרי הלימפה באגן.
    העידוד שנבע מניסיון אישי (“לי היה p.s.a 600 ועם גרורות רבות במספר חלקי גוף… והנה אני 20 שנים אחרי…) והתיווך בין החולים כדי לתת מענה לתרופה בשם אבירטרון, שמצילה חיים, (לא כולם זכאים לקבל בסל התרופות… זכאי רק מי שיש לו 3 מוקדי גרורות שונים בגוף) הובילו לכך, שבעלי קיבל 2 קופסאות משני אנשים שונים, שעברו ליטול תרופה אחרת.
    תודה לכם, אבי ודויד היקרים, שנתתם לבעלי את התרופה שעלותה מעל 10,000 שקלים לחודש.
    בעלי צריך לקחת את התרופה במשך שנתיים, נשמח שיצרו עם איצי היקר או עמנו עוד אנשים שיש ברשותם את התרופה- אבירטרון.
    העמותה היא הבית של חולי סרטן הערמונית. החולים ובני המשפחה יעברו זאת יחד בהצלחה ובמהרה.
    שוב תודה לך איתי באר, זכינו בך, איש יקר!!!

18. יצחק סלטון

ערב טוב,
    אודה לכם מאוד אם תפרשו לי את תוצאות הבדיקה

ממצאים:
    הערמונית מודגמת בגודל כ-7.4*5.3*1.5 ס”מ.
    נפח משוער של הערמונית 43CC ,= מוגדלת ומתבלטת לתוך שלפוחית השתן.
    אזור TZ בעל מרקם הטרוגני על רקע שינויים היפרטרופיים, ללא ממצא בעל מאפיינים אגרסיביים.
    באזור הפריפרלי בגובה ה-MIDGLAND האחורי משמאל מודגם גוש בגודל 1 ס”מ, עם סיגנל נמוך בערכי T2W ,דיפוזיה
    רסטרקטיבית משמעותית ועם האדרה בולטת לאחר הזרקת חומר ניגוד, PIRADS4.
    בנוסף באזור הפריפרלי בגובה ה-MIDGLAND האחורי מימין תהליך נרחב, 3.1*8.1 ס”מ עם דיפוזיה רסטרקטיבית קלה,
    סיגנל נמוך בערכי T2W עם האדרה מאוחרת יחסית לאחר הזרקת חומר ניגוד, הממצא חשוד, PIRADS3.
    הקפסולה נראית מעט לא סדירה, גם מימין וגם משמאל.
    שלפוחיות הזרע במיפוי חלקי.
    שלפוחית השתן בקיבולת חלקית, דופנותיה טרביקולריות.
    בלוטות לימפה קטנות לאורך כלי הדם האיליאקליים.
    סיגנל שמור מעצמות האגן.
    סיכום: הערמונית מוגדלת, סימני BPH קלים.
    ממצאים חשודים באזור הפריפרלי מימין ומשמאל, ראוי להמשך בירור היסטופתולוגי.

• יעקב

הי איצחק
      אני מבין שביצעתה MRI- הממצא של PIRADS 4 מצביע על הצורך לבצע ביופסיה
      (הדירוג של PIRADS הוא מ1 הנמוך ביותר עד 5 גבהה ביותר והמחשיד ביותר לממצא)
      נראה שיש צורך להיפגש לאורולוג מומחה שיבצע הערכה בהתאם להדמיה
      לא צינתה את שנוי הPSA שלך לאורך זמן

19. איצי באר

אורן שלום,
    תופעות הלוואי בקשר לניתוח להסרת הערמונית נמצאות בין היתר בעץ ההחלטות לחולי סרטן הערמונית בכתובת הבאה:
    https://decision-tree.org.il/?page_id=128
    הכנס ב”ניתוח להסרת הערמונית”, בכפתור “מידע נוסף”.
    מציע לך לבדוק גם אפשרות של הקרנות לערמונית.
    הרבה בריאות.

20. אורן

שלום. אובחנתי לפני כ 3 שנים עם סרטן הערמונית. כיום לאור עליית הpsa והגליסון אני מופנה לניתוח כריתת הערמונית. אשמח לקבל המלצה על מנתח.או לשמוע ממי שעבר ניתוח ולשמוע על הניתוח ועל תופעו הלוואי. תודה.

• יעקב

הי אורן
      אנחנו לא מפרסמים שמות של רופאים –
      אתה יכול לקבל שמות מנותחים ולשוחח אתם
      תופעות לואי הן לרוב בתחום שליטה עם מתן שתן ומיניות
      התוצאות תלויות ביכולות המנתח ומיקום הגידול (פגיעה בעצבים )
      אנא עיין בעץ החלטות שנמצא באתר שלנו

21. אבי

שלום, סיימתי לפני 3 ימים טיפול קרינתי לערמונית. (5 הקרנות).
    אני מרגיש צריבה במתן שתן אחרי מצב שכיבה. כמו כן, מהיום, קושי בשליטה בסוגר פי הטבעת בעת מתן שתן. האם תופעות אלו צפויות? מה ניתן לעשות להקלה?

• יעקב

אבי
      האם מוצע לך ניתוח רובוטי ?
      קיים חשש להמליץ על רופא ממספר סיבות
      אוכל לקשר אותך עם חולים שאחרי מספר שנים עדיין בPSA נמוך מאד
      אפשר תתקשר בדוא”ל פרטי (אנחנו כעמותה לא ממליצים על רופאים בפומבי)

• יעקב

אבי שלום רב,
      ממליץ לפנות לאונקולוג קרינה המטפל בך לצורך בדיקה והערכה של התלונות אותן אתה מתאר.
      בריאות שלמה,
      תומר
      תומר חרס רופא בכיר במערך אונקולוגי בבית חולים רמב”ם

• איצי באר

שלום אבי
      שתי שאלות ברשותך,
      באיזה מרכז רפואי עברת את ההקרנות?
      האם לפני ההקרנות השתילו לך ג’ל להרחקת החלחולת מהערמונית?

22. נועה

שלום רב,
    אבי צפוי לעבור ניתוח לכריתה רדיקלית של הערמונית. אשמח לקבל הצעות מבעלי
    ניסיון בדבר מנתח מומלץ, עדיף באיזור ירושלים. תודה!

23. אבי כהן

האם הכנס עם ההרצאות שארגנה העמותה עלה כבר לרשת וניתן לצפייה כאן או במקום אחר?

24. ג. דניאל

שלום רב,

עברתי טיפול בהקרנות (SBRT) של הערמונית, קיבלתי זריקה של DECAPEPTYL 11.25, טיפול הורמונלי במשך חודש עם CASODEX ושוב פעם טיפול בהקרנות (SBRT) של בלוטת לימפה קטנה מאוד באגן שפוספסה מהתחלה בגלל שהוזמנתי לביצוע ההקרנות של הערמונית לפני קבלת תוצאות ה-PET CT PSMA.
    נכון להיום, אני כבר 3 חודשים לאחר סיום כל הטיפולים. נאמר לי בעל פה שלאחר 3 חודשים אני צריך לבצע בדיקות PSA וטסטוסטרון.
    הכל טוב ויפה, רק שאינני יודע אצל איזה רופא אני צריך להמשיך את המעקב, לאחר קבלת התוצאות: האם אצל רופא אורולוג או רופא אונקולוג?
    את הטיפולים ביצעתי בתל השומר, אבל לא הוסבר לי לאחר סיום איך ואיפה אני צריך להמשיך את המעקב. לגבי הרופאים האונקולוגיים שאפשר למצוא בקופת חולים מאוחדת, אין ציון על מומחיות בתחום האורולוגיה אונקולוגית או אונקולוגיה אורולוגית כפי שיש לגבי הרופאים המומחים שאליהם אפשר לפנות לקבלת חוות דעת שניה. אינני מבין גם מה ההבדל בין האורולוגיה אונקולוגית או אונקולוגיה אורולוגית?

בתודה מראש,
    דניאל

• יעקב

דניאל
      אני מבין שקבלתה הקרנות לאור הממצא בערמונית
      בדוק עם הקופה עם איזה בתי חולים הם עובדים (נותנים התחיבות)
      לגבי רופא בתחום אונקולוגיה אורולוגית

25. לאקי

שלום רב,
    קיבלתי תגובה ברורה מד”ר חרס ב-3.01 .
    בהמשך לתגובה : האם יש היום פתרונות חדשים להקרנה ” פחות מזיקה ” לאחר ניתוח כריתת הערמונית ?
    תודה מראש !

• יעקב

לאקי
      לא עניתה לשאלותיו של ד”ר חרס

לא ברור מהשאלה מהו הטיפול הקרינתי שמוצע לך.
      במידה וכוונתך היא לגבי טיפול קרינתי עקב כשלון ביוכימי לאחר ניתוח כריתת ערמונית –
      אין אפשרות להכניס ספייסר ג’ל עקב השינוי באנטומיה.

בריאות שלמה,
      תומר
      __ד”ר חרס – רופא בכיר במערך אונקולוגי רמב”ם____