נשים נגד סרטן הערמונית (wapc). קבוצת תמיכה לסרטן הערמונית שמכוונת לנשים ובני משפחה שמושפעים מסרטן הערמונית, קבוצה שרוצה להבטיח שכל אישה יודעת את העובדות על המחלה.

להלן 10 דברים שנשים צריכות לדעת.

1.  מהי הערמונית

הערמונית היא בלוטה גברית בגודל של אגוז הממוקמת מיד מתחת לשלפוחית השתן ותורמת לנוזל שנושא את הזרע.

2.  מהו סרטן הערמונית?

סרטן הערמונית מתהווה כשקבוצת תאים יוצאת משליטה ומתחילה לגדול בצורה לא נורמאלית  בבלוטת הערמונית ופולשים לרקמה בריאה. תאי הסרטן עלולים גם להתפשט מהערמונית לחלקים אחרים בגוף.

3. על מי זה משפיע? סרטן הערמונית לא רק משפיע על גברים. למחלה יכולות להיות השפעות הרסניות על כל המשפחה ובמיוחד על נשות ובנות זוג החולים.

4. מי נמצא בסיכון? לפי מכון הסרטן הלאומי אחד מתוך 6 גברים אמריקאים יהיו מאובחנים עם סרטן הערמונית במשך חייהם. באמריקאים אפריקאים המספר יהיה קרוב יותר לאחד מתוך ארבע.  קרוב ל190.000 גברים אמריקאים יהיו מאובחנים  השנה, ולכן יובילו ל27.000 מיתות.

5.   מהם גורמי הסיכון? למרות שהסיבה המדויקת לחלות בסרטן הערמונית היא עדין לא ידועה ,      ישנה דינמיקה שמגדילה את הסיכון לחלות בסרטן והם:

  • גיל: סכוי של גבר לחלות במחלה עולה במהירות אחרי גיל 50.
  • היסטוריה משפחתית: אלו שיש במשפחה שלהם גברים שחלו במחלה כמו אבא דוד אח או גברים קרובי משפחה אחרים הם בסיכון גבוה.
  • גזע: גברים אפריקאים אמריקאים הם בסיכון גבוה פי שנים לחלות ואפ למות מהמחלה.

6.  מהם התסמינים והסימנים. לסרטן הערמונית בשלב מוקדם אין סימנים. לכן בתוספת לבדיקות תקופתיות רגילות גבר צריך ללכת לרופא אם הוא רגיש כאב גב או מתנים מתמידים, אם יש לו קושי בהטלת שתן, אם הוא מרגיש כאב ו או תחושת צריבה בעת מתן שתן, או שיש לו דם בשתן.

7.  איך אפשר לתפוס את זה מוקדם? הגלוי המוקדם הנפוץ ביותר כולל בדיקה רקטלית דיגיטלית ובדיקת דם מיוחדת של האנטיגן של הערמונית (psa) . כל חריגה מהנורמה שתופיע בבדיקות אלה יכולים להראות את הצורך בבדיקות נוספות.    "נשים נגד סרטן הערמונית" ממליצות שמגיל 40  (גברים בסיכון גבוה מגיל 35) יקבלו גברים באופן שגרתי סדרת בדיקות דם ובדיקה דיגיטלית רקטלית  וידברו עם הרופא שלהם על בדיקות אלה כל שנה.

8. מהם הטיפולים הרגילים? תלוי בבן אדם. ישנם מספר אפשרויות טיפול, כל אחד מהם עם תופעות לוואי שונות . הטיפול הרגלי ביותר כולל כריתה של הערמונית, טיפול בהקרנות , טיפול הורמונלי  ומעקב פעיל, בין היתר.

9. מה נשים יכולות לעשות כדי לעזור?  להזכיר לגבר בעדינות לעשות בדיקות לערמונית. אם זה לא עוזר- תרימי את הטלפון וקבעי תור. גלוי מוקדם מביא לתוצאות נפלאות ומשפר את איכות החיים. עמדי  לצדו של הגבר שלך. אם בעלך או בן זוגך מאובחן- הראי תמיכה על ידי שתשתתפי בפגישות אצל הרופא ותשתתפי בקבוצת התמיכה יחד אתו.

מחקר. כפי שצוין קודם כאשר זה מגיע לאפשרויות טיפול הברירות הן מרובות. לכן לימדי  כל מה שאת יכולה על כל טיפול, על התגובות של הגוף לו  ועל התצפית לתוצאות ושתפי את המחקר עם בן זוגך. חפשי תמיכה. תתחברי עם נשים אחרות שעומדות בפני אותו אתגר.

10. מהו אחוז השורדים? בעוד שיש עוד הרבה מה לעשות לחסל את המחלה, ישנה תקווה. אם מגלים  מוקדם,  אפשר לטפל בהצלחה בסרטן הערמונית, ולכן לפי "החברה האמריקאית לסרטן" מי ששרד 5 שנים  יש לו כמעט 100% הצלחה לשרוד.

אודות המחבר