‏ינואר 2014

תכשיר נגד סוכרת עשוי לחסום התקדמות סרטן הערמונית

מטפורמין (Metformin) הינה תרופה לסוכרת והיא מופיעה גם תחת השם  גלוקופז  (Glucophage),  גלוקומין (Glucomin) או פורטמט (Fortamet)

בזאת מצותת מחקר שנעשה בקנדה וכלל 3837 חולים סוכרתיים הלוקים בסרטן הערמונית.

http://www.oncologypractice.com/oncologyreport/news/top-news/single-view/metformin-might-block-prostate-cancer-progression/cacb944af8917f7d9eec033f53d751c4.html

נראה שמטפורמין מאט , או אולי אף בולם התקדמות של סרטן הערמונית וזאת במחקר מיצג  של 3837 גברים סוכרתיים.

המחקר פורסם בכתב העת לאונקולוגיה קלינית .

ככל שמשך הזמן שהגברים היו על התרופה גדל, כך מצבם הרפואי היחסי השתפר. לכל 6 חודשים נוספים של טיפול לאחר אבחון התמותה מסרטן ערמונית ירדה ב 24 %. היתרון דעך עם זמן, כך שלאחר 24-30 חודשים מטפורמין היה קשור עם הפחתת תמותה מכל סיבות של 7% .

למרות שחלק מהגברים השתמשו בתרופות אחרות כגון  sulfonylureas thiazolidinediones ואינסולין בחלק מהזמן , רק שימוש מטפורמין שיפר את תוצאות סרטן ערמונית , ללא קשר לטיפולים בסרטן במקביל.
"אנחנו לא יכולים להסיק כי אוכלוסייה של לא סוכרתית תראה יתרונות דומים , אך התוצאות מצביעות על כך שמטפורמין משפר את ההישרדות טיפול משולב , גם בקרב אלה שכבר קיבלו טיפולים בסרטן.

אנו מאמינים שהתערבות של השימוש מטפורמין גורם לעיכוב התקדמות המחלה בסרטן הערמונית הוא מוצדק, כתב ד"ר דוד מרגל , כיום אורולוג בבית חולים רבין בישראל.
ד"ר מרגל וצוות שלו הם לא הראשונים שמצביעים על כך שהתרופה לסוכרת יכולה גם ללחום בסרטן. מטפורמין נבדק בעשרות ניסויים לא רק לגידולי ערמונית , אלא גם לשד, מוח, ריאות, רחם, מעי גס, לבלב, עור, דם,וסרטן בלוטת התריס.

כנראה שזה לא עוצר תאים שפירים מההפיכה לסרטניים , אך הוא עשוי " להשפיע על תאים סרטניים באופן עקיף על ידי הפחתת רמות אינסולין או ישירות על ידי השפעה על התפשטות תאי הסרטן ואפופטוזיס (מות תאים סרטניים), " כתבו החוקרים .

נתוני מחקר הגיעו ממאגרי המידע בתחום בריאות המנוהלים על ידי מחוז אונטריו.

ממצא עיקרי : תמותה מסרטן ערמונית ירדה ב 24%  עבור כל 6 חודשים נוספים של אבחון בעקבות טיפול מטפורמין .

מקור הנתונים : הנתונים מחקר רטרוספקטיבי מעורב 3,837 גברים סוכרתיים בגילים לפחות 67 שנים.

גילויים : משרד אונטריו בריאות והסיעוד במימון הפרויקט. החוקרים לא דיווחו על ניגודים רלוונטיים של עניין.

אודות המחבר