האם אתה חושש מסרטן הערמונית? שילוב של עגבניות וברוקולי הוכח כיעיל

tomato-broccoli

מחקר חדש באוניברסיטה באורבנה אילינוי מראה ששילוב של עגבניות וברוקולי (שני ירקות ידועים בתכונותיהן האנטיסרטניות) יעילים יותר בהקטנת  גידולים של סרטן הערמונית כששניהם יחד  מהווים חלק ממשטר התזונה היומי , מאשר אם הם נאכלים כל אחד לבד.

"כשאוכלים עגבניות וברוקולי ביחד, רואים השפעה מצטברת. אנחנו חושבים שזה נובע מכך שתרכובות הפעילים ביולוגית בכל אחד מירקות אלה פועלים על מסלול אנטיסרטני שונה." אמר פרופסור ג'והן ארדמן מהמחלקה לתזונת האדם ומדע התזונה באוניברסיטת אילינוי.

במאמר שפורסם ב- 15 לינואר בג'ורנל על מחקר הסרטן, ארדמן והדוקטורנטית קירסטי קנין-אדמס מתארים את המחקר: הם הזינו חולדות מעבדה ,שבגופם הושתלו תאים של סרטן הערמונית, בדיאטה שהכילה 10% אבקת עגבניות ו-10% אבקת ברוקולי. האבקות הוכנו ממזון מלא כך שניתן היה להשוות את אכילת הירקות עצמם  עם צריכת חלקים מהם כתוספי מזון.

חולדות אחרות במחקר קיבלו אבקת עגבניות או אבקת ברוקולי או תוסף מזון של ליקופן (חומר הצבע האדום שבעגבניה הנחשב כמגן בפני סרטן) או Finastride (תרופה הניתנת ע"י רופא לגברים בעלי ערמונית מוגדלת.). קבוצה אחרת של חולדות סורסו.

לאחר 22 שבועות, הגידולים נשקלו.  הקבוצה שקיבלו צירוף של עגבניות וברוקולי הראתה הקטנה משמעותית של הגידול.

נעשו ביופסיות של הגידולים והם הוערכו ע"י אוניברסיטת אוהיו, שאישרו שתאי סרטן הערמונית של קבוצת החולדות שקיבלה את הצירוף של עגבניות וברוקולי אכן לא התפתחו במהירות שבה התפתחו תאי הסרטן בקבוצות האחרות.

הקבוצה היחידה שהממצאים לגביה היו דומים לקבוצת העגבניות/ברוקולי הייתה קבוצת החולדות שסורסו.

"כתזונאית", אומרת קנין-אדמס," זה היה מאוד מרגש להשוות את הניתוח הדרסטי לצריכת המזון ולראות שההקטנה בממדי הגידול היה דומה. גברים מבוגרים, בעלי סרטן ערמונית הגדל לאיטו, ושבחרו בדרך של המתנה מבוקרת ( watchful waiting) על פני כמותרפיה והקרנות צריכים לשקול ברצינות להוסיף לדיאטה שלהם יותר עגבניות וברוקולי."

אודות המחבר