נוסקאפין הוא חומר טבעי המצוי בתרופות נגד שיעול, עשוי לשמש בטיפול בסרטן הערמונית במצב מתקדם. כך עולה מתוך מחקרים שנעשו בעכברים. דיווח של סוכנות רויטרס במדור הבריאות שלה.

מדענים מצאו שנוסקאפין, שהוא מרכיב בלתי ממכר של אופיום, מקטין את הגידול בעכברים ב-60% ומגביל את התפשטות הגידול ב-65% מבלי לגרום לתופעות לוואי מזיקות. כך דיווחו ד"ר ישראל ברקן וחבריו, מהעמותה לחינוך ומחקר בסרטן הערמונית בלה מסה, קליפורניה בג'ורנל של מחקר אנטי סרטני.

סרטן הערמונית הוא סוג הסרטן הנפוץ ביותר בקרב גברים בארה"ב. לפי המועצה האמריקאית למלחמה בסרטן, גבר אחד מתוך שישה יחלה בסרטן הערמונית במשך חייו.

קודם לכן, חקרו את השפעת הנוסקארפין בטיפול בסרטן השד, השחלות, המעי הגס, ריאות והמוח ולגבי לימפומות שונות, לויקומיה לימפוציטית כרונית ומלנומה. המחקר הנדון, מכל מקום, הינו הראשון המראה את הפוטנציאל של החומר בטיפול בסרטן הערמונית.

צוות המחקר בדק את השפעת הנוסקאפין ב-20 עכברים שלהם הוזרקו תאים של סרטן הערמונית מבני אדם. קבוצה אחת של 10 עכברים קיבלה מדי יום דרך הפה נוסקארפין מהול במים. הקבוצה השנייה קיבלה רק מים והיוותה את קבוצת הבקרה. הטיפול נמשך 56 ימים.

כשבדקו את העכברים בתום הזמן הזה, החוקרים מצאו שהגידולים בקבוצת העכברים שקיבלה נוסקאפין הקטינו את משקלם הרבה יותר מאשר בקבוצת העכברים שהיו בקבוצת הבקרה. (0.42 גרם לעומת 0.97 גרם). הסרטן גם התפשט יותר בקבוצה שלא קיבלה נוסקאפין מאשר בקבוצה שקיבלה נוסקאפין (30% לעומת 90%).

לא ניכרה רעילות בשימוש עם נוסקאפין.

ממצאים אלה , אומרים החוקרים, מעלים את האפשרות שנוסקאפין עשוי להיות בעל השפעה  חיובית ומרפאה בטיפול בסרטן הערמונית בבני אדם,  וטיפול אלטרנטיבי רצוי ביחס לטיפולים הידועים היום ושיש להם תופעות  לוואי קשות.

דצמבר 2008

כל הזכויות שמורות לרויטרס.

אודות המחבר