טיפול זה מוכר גם בשמות cryotherapy, cryoablation. זהו טיפול הכרוך בפולשנות מינימאלית והוא מחסל את תאי הסרטן ע"י הקפאתם. שיטת cryosurgery אינה חדשה בתחום של טיפול בסרטן הערמונית – היא נמצאת בשימוש מעל 40 שנה, בעיקר במקרים של טיפול "הצלה" – אצל גברים שהסרטן חזר באופן מקומי לאחר טיפול בהקרנות. אך כיום הוא זוכה לתשומת לב גוברת והולכת כאופציה של "הקו הראשון", בזכות ההתקדמות הטכנולוגית בכלים שבהם מבצעים את הפרוצדורה הרפואית. עם זאת, זה לא מתאים לכל אחד. להלן נפרט כמה סוגיות שיש לשקול, לפני שמקבלים החלטה.

כיצד מתבצעת הכירורגיה בשיטת ההקפאה (cryosurgery): הרופא מחדיר לשופכה קתטר המכיל תמיסת מלח (saline) חמה, כדי להגן עליה מפני הטמפרטורות המקפיאות. בשלב הבא, מחדירים מחטים דקות הנקראות cryoprobes דרך חיץ הנקבים (הוא ה-perineum, האזור בין שק האשכים לבין פי הטבעת). עוד חיישן אולטרה-סאונד מוחדר לפי הטבעת, כדי לאפשר למנתח לראות את הערמונית ואת הרקמות שמסביבה, ולהדריך אותו בהצבת המחטים.

גז ארגון מוקפא מוריד במהירות את הטמפרטורה של מחטי cryoprobes עד כ-40- מעלות צ'. טמפרטורה כה נמוכה יוצרת כדוריות קרח אשר מקפיאות את הערמונית כולה וגם רקמות סמוכות. לאחר שהערמונית קפאה, מפשירים אותה. חוזרים שוב על מחזור זה של הקפאה-הפשרה, כדי לצמצם את הסיכוי שנותרו עוד רקמות סרטניות. הפרוצדורה נמשכת כשעתיים. חלק מהגברים המטופלים חוזרים הביתה בו ביום, ואילו אחרים נדרשים להישאר להשגחה במשך הלילה.

סוגיות וחששות: אמנם "האגודה האמריקנית לאורולוגיה" (AUA) רואה ב-cryosurgery אופציה קבילה לטיפול בסרטן הערמונית שאובחן לאחרונה, אך מרבית האורולוגים לא יפעילו פרוצדורה זו בלב שלם, בשל כמה סיבות:

  • ראשית, האפקטיביות של ה-cryosurgery בהשוואה לכריתה רדיקלית של הערמונית ולטיפולי הקרנות, טרם נחקרה היטב. התפרסם רק ניסוי קטן של השוואה אקראית ברמה האישית, בין cryosurgery לבין טיפול בהקרנה חיצונית (EBRT). התוצאות דווחו בכתב העת Prostate Cancer and Prostatic Diseases והן מצביעות על כך שהאפקטיביות של cryosurgery נמוכה יותר מאשר EBRT. אולם מחקר זה נערך בקרב גברים שאצלם הסרטן כבר פשה בערמונית כולה ואף מעבר לה (שלבים T2c, T3a, T3b). מנתונים אחרים מסתבר שאצל גברים בשלבים מוקדמים (T1 עד T2b) ובסיכון נמוך, האפקטיביות של cryosurgery עשויה להיות שווה לזו של ברכיתרפיה או EBRT.
  • שנית, אין נתונים מטווח רחוק (10 שנים ויותר) ממחקרים שבהם החוקרים השתמשו רק במכשור העדכני ביותר. במערכות החדישות מהדור השלישי, הנמצאות בשימוש מאז 2000, משתמשים במחטים קטנות יותר ובגז ארגון במקום חנקן נוזלי, וכך נוצרות כדוריות קרח קטנות יותר, בהשוואה לציוד המיושן יותר. אלה ועידונים נוספים מעניקים למנתחים שליטה טובה יותר על היווצרות כדוריות הקרח, ולכן משתפרים הסיכויים להרס מוחלט של הרקמות הסרטניות וגם למנוע את הסיכון של תופעות לוואי שליליות.
  • בעיה נוספת: קשה לבצע מחקרים השוואתיים, כי אין הגדרה תקנית למחלה חוזרת, כאשר מעריכים את האפקטיביות של cryosurgery. חלק מהחוקרים מגדירים את החזרה לאחר של cryosurgery לפי PSA בר זיהוי, המקובל לקבוע את חזרת הסרטן לאחר כריתה מלאה. אחרים מגדירים אותה כעליות רצופות ב-PSA, המקובל לקבוע את חזרת הסרטן לאחר טיפול בהקרנות. על מנת לסבך את העניין עוד יותר, קיימות שתי שיטות להגדיר את הגידול ב-PSA: האחת של "האגודה האמריקנית לרדיולוגיה טיפולית ואונקולוגיה" (ASTRO) המגדירה זאת כשלוש עליות רצופות ב-PSA; וההגדרה החדשה יותר של Phoenix – עליית PSA בשיעור של 2 ng/mL.

האם cryosurgery מתאימה לך? לדברי AUA,  cryosurgery מתאימה לסרטן הערמונית מכל דרגה, אשר מוגבלת לערמונית עצמה ולא פשה לאברים סמוכים; התוצאות הטובות ביותר מתקבלות אצל גברים שאצלם ה-PSA אינו עולה על 10 ng/mL ומדד Gleason אינו עולה על 6.

זו עשויה להיות בחירה טובה לגברים שאינם יכולים לעבור כריתה רדיקלית של הערמונית, למשל בגלל השמנת יתר או היסטוריה של ניתוחים באגן. אופציה סבירה לטיפול ב-cryosurgery יכולה להיות עבור גברים שאינם יכולים לקבל טפול בהקרנות בגלל סיבות כגון אגן צר, מחלות מעיים דלקתיות או הפרעות בפי הטבעת. אולם AUA מציינת כי גברים בעלי ערמונית גדולה מאד אינם מועמדים טובים, כי ככל שהערמונית גדולה יותר, קשה יותר לקרר את כולה באופן אחיד.

במקרים מסוימים, האורולוג עשוי לתת טיפול הורמונאלי לצמצם את גודל הערמונית טרם הניתוח. אף שמעולם לא הוכח שהדבר משפר את סיכויי ההצלחה, יש לאורולוגים סיבה להאמין שזה אפשרי. מרבית הגברים אשר טופלו ב-TURP (ניתוח ערמונית דרך השופכה – Transurethral Resection of the Prostate) – אינם מועמדים טובים ל-cryosurgery.

הופיע ב-Prostate Disorders,    ב-16 לספטמבר, 2010

בארץ ד"ר שמואל ציטרון מבצע טיפול –cryosurgery

ד"ר ציטרון, מנהל מחלקת אורולוגיה במרכז רפואי ברזילי אשקלון.

תמונת אזור הערמונית
תמונת אזור הערמונית

אודות המחבר