הקרנות בשיטת SBRT

SBRTStereotactic Body Radiation Therapy

טיפול קרינתי חדש לחולי סרטן (כולל סרטן הערמונית) הניתן בחמש מנות במקום 32.

הטיפול הקרינתי בשיטת SBRT ניתן בחמישה מנות במינון של כ 7.5 – 9 . Gy   הפרוטוקול המדויק ייקבע ע"י הרופא המומחה, והוא מחליף את הטיפול הנוכחי הניתן על פני 32 מנות במינון של  2.3 Gy  בכל פעם.
הטיפול בטכניקה הזו  מוצע כיום בכל בתי החולים הגדולים בארץ וניתן לקבלו במקרים בהם הוא מתאים מבחינה רפואית.

טיפול בשיטת זו דורש מעקב לגבי מיקומה המדויק של הערמונית תוך כדי הטיפול. לכן, לפני תחילת קבלת הטיפול על המטופל להגיע לפרוצדורה של החדרת 3-4 גרגרי זהב לערמונית. הפרוצדורה תבוצע ע"י אורולוג מומחה.
גרגרי הזהב מאפשרים למערכות ההדמיה של המאיץ הקווי (ExacTrac) לעקוב אחר מיקומה המדויק של הערמונית, וזאת על מנת להפסיק את ההקרנה במידה ויש תזוזות, למקם מחדש את המטופל, ולהמשיך את מתן הקרינה.

לאחר פרוצדורת השתלת גרגרי הזהב מהלך הטיפול הקרינתי הוא רגיל. המטופל מגיע לסימולציה, ולאחר מכן לטיפול.

משך כל טיפול הוא כחצי שעה.

המאיץ המשוכלל מכיל מערכות ייחודיות המאפשרות מתן טיפול מדויק יותר ומכוון מטרה, תוך מזעור הפגיעה בתאים בריאים. המערכת מאפשרת גם התאמה לתנועת הנשימה של החולה.

פרסומים רבים מוכיחים את בטיחות ויעילות הטיפול ב SBRT לערמונית כחלופה טובה, קצרה ויעילה יותר בהשוואה לטיפול המקובל, הנמשך למעלה מ-6 שבועות.

 

 

 

 

 

אודות המחבר

צור נושא חדש

תגובה אחת
  1. בועז

    שלום רוני, רק תיקון קטן לתיאור השימוש ב SBRT : ניתן גם לטיפול בגרורות שאובחנו במיקום מדוייק בבדיקת פט סיטי (PSMA). אני לדוגמא , טופלתי בקרינה מסוג זה לאחר שנמצאה בבדיקה גרורה בודדת בצלע .